Skip to content

O nas

Kraina Smyka to najdłużej działający w Niepołomicach Żłobek Niepubliczny. Placówka powstała z miłości do dzieci, a także w oparciu o doświadczenie w pracy z nimi. Nasz żłobek zapewnia bezpieczne otoczenie dla Twojego dziecka.

Rodzicielstwo bliskości w żłobku – jak wygląda w praktyce?

Kraina Smyka to miejsce, gdzie Dziecko jest najważniejsze, zapewniamy atmosferę pełną domowego ciepła, spokoju i uśmiechu. Dla małego dziecka najważniejszymi osobami oczywiście są Rodzice. Niemniej, bardzo istotne są także relacje z innymi osobami z otoczenia. W myśl rodzicielstwa bliskości w żłobku szczególną wagę przywiązujemy do jakości codziennych interakcji. A przede wszystkim do budowania dobrej i bezpiecznej relacji z dzieckiem.

Czerpiąc z rodzicielstwa bliskości w żłobku:

– ciocie, wiedzą że płacz dziecka lub wyrażenie innych emocji są informacją/komunikatu na temat potrzeb dziecka,

  • ciocie noszą, kołyszą i przytulają Dzieci w zależności od tego, które z nich czego potrzebuje, ale także z poszanowaniem ich granic, gdy potrzebują pobyć same,
  • zapewnia się bezpieczną przestrzeń i czas na sen oraz wypoczynek adekwatny do potrzeb Dziecka, czyli dzieci śpią, wtedy kiedy tego potrzebują i ile potrzebują
  • podmiotowość i wolność: Dzieci jest punktem wyjścia wszystkich rozwiązań przyjętych w żłobku,
  • adaptacja, w której bierze udział Dziecko i Rodzic, przez te kilka a czasem kilkanaście dni spędzonych razem, ciocie starają się zbudować relacje z Dzieckiem i Rodzicem. Kiedy Rodzic opuszcza salę, ważne żeby Dziecko czuło się bezpiecznie.

Porozumienie bez przemocy – co to oznacza?

Porozumienie bez przemocy jest nazywane również jeżykiem empatii lub językiem serca. Opiera się głównie na obserwacji i rozpoznawaniu potrzeb i uczuć – swoich oraz drugiej osoby. Komunikowanie się z Dziećmi językiem serca ma tę szczególną zaletę, że pomaga im kształtować samoświadomość, wrażliwość oraz umiejętności werbalne służące do budowania relacji i porozumienia z innymi ludźmi. Dorośli towarzyszący Dzieciom pomagają nazywać wszystkie emocje Dzieci. Wspieramy i opiekujemy się emocjami, bo chcemy, by wszyscy czuli się akceptowani takimi, jakimi są, aby dzieci stawały się silne, radziły sobie z podejmowaniem w przyszłości własnych decyzji i wiedziały czego chcą.

Pozytywna dyscyplina – co to jest?

Metoda oparta na wzajemnym szacunku i miłości, która nie uznaje kar i nagród.

Pozytywna dyscyplina to tworzenie więzi, budowanie poczucia bezpieczeństwa czyli fundamentu dla wszystkich innych aspektów rozwoju i edukacji dziecka. Branie pod uwagę jego perspektywy, okazywanie mu zrozumienia, troski oraz wiary w jego możliwości.

To wychowanie bez kar i nagród. Wspieranie dziecka w zakresie budowania motywacji wewnętrznej, umiejętności podejmowania decyzji, samodzielności i odpowiedzialności. Koncentracja na rozwiązaniach oraz przekonaniu, że błędy są doskonałą okazją do nauki – pozwalają odkrywać dzieciom, jak bardzo są kompetentne i zdolne.Zachęcają do podejmowania wysiłku i doceniają go. Wytrwałości w dążeniu do celu oraz adekwatne poczucie własnej wartości.

Dbając o wszechstronny rozwój Dzieci zapewniamy szereg zabaw i zajęć podczas pobytu w placówce, dzieci są zachęcane do udziału, ale nie zmuszane. W żłobku opiekę nad dziećmi sprawują doświadczone opiekunki, które potrzeby Dziecka stawiają na pierwszym miejscu. Stała, wykwalifikowana kadra i małe grupy dają poczucie bezpieczeństwa maluszkom oraz dbają o ich wszechstronny rozwój.

Maluszki podczas pobytu w Krainie Smyka spędzają czas w maksymalnie 8-osobowych grupach.

Grupa Biedronek, Słoneczek i Pszczółek, małe grupy ułatwiają adaptację, ciocie mogą w pełni zaopiekować się dziećmi i nawiązać z nimi pozytywne relacje, każdemu mogą poświęcić tyle czasu ile Dziecko potrzebuje.

Dodatkowym atutem małych grup jest zmniejszone ryzyko przenoszenia infekcji między Dziećmi.

Grupa Misiów – Starszaków liczy 14 Dzieci, tu już zaczyna się przygotowanie do przedszkola, nauka samodzielności przy jedzeniu oraz podczas czynności higienicznych.

Dbając o wszechstronny rozwój i zainteresowania Dzieci organizowane są zabawy i zajęcia edukacyjne. Podczas pobytu w Placówce Dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu bawiąc się na naszym placu zabaw.

Jeśli poszukujesz miejsca opieki dla swojej pociechy, to właśnie je znalazłeś!